A A A

Sentința de condamnare a două persoane

11 Martie 2026 | 70

La data de 11 martie 2026, Judecătoria Chișinău (sediul Buiucani) a pronunțat sentința într-o cauză penală ce vizează două persoane – un șef de sector al poliției din cadrul unui comisariat de poliție și un avocat – învinuiți de comiterea unor infracțiuni de corupere pasivă, exces de putere și trafic de influență.

Prin sentința pronunțată, instanța l-a recunoscut vinovat pe șeful sectorului de poliție de săvârșirea infracțiunii prevăzute de art. 324 alin. (1) din Codul penal (în vigoare la momentul comiterii faptei), stabilindu-i o pedeapsă sub formă de închisoare pe un termen de 4 ani, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip semiînchis, amendă în mărime de 2000 unități convenționale (40 000 lei) și privarea de dreptul de a ocupa funcții publice pe un termen de 5 ani.

În ceea ce privește învinuirea adusă acestuia în baza art. 328 alin. (1) din Codul penal (exces de putere), instanța a dispus achitarea, pe motiv că fapta imputată nu întrunește elementele constitutive ale infracțiunii.

Totodată, în privința învinuirii formulate în baza art. 42 alin. (5), art. 326 alin. (3) lit. a) din Codul penal (complicitate la trafic de influență), instanța a dispus achitarea, pe motiv că nu s-a constatat existența faptei infracțiunii.

Instanța a aplicat măsura preventivă – arestul preventiv – până la rămânerea definitivă a sentinței, dispoziția privind aplicarea măsurii preventive urmând a fi executată imediat.

Cea de-a doua persoană, care activa în calitate de avocat, a fost recunoscută vinovată de săvârșirea infracțiunii prevăzute de art. 42 alin. (5), art. 324 alin. (1) din Codul penal (în vigoare la momentul săvârșirii faptei), fiindu-i stabilită pedeapsa sub formă de închisoare pe un termen de 4 ani, cu executarea pedepsei în penitenciar de tip semiînchis, amendă în mărime de 2000 unități convenționale (40 000 lei) și privarea de dreptul de a ocupa funcții publice pe un termen de 5 ani.

În temeiul art. 90 din Codul penal, instanța a dispus suspendarea condiționată a executării pedepsei cu închisoarea, stabilind o perioadă de probațiune de 3 ani, cu obligarea inculpatului de a nu-și schimba domiciliul și/sau reședința fără consimțământul organului competent.

De asemenea, în privința învinuirii aduse acestuia în baza art. 326 alin. (3) lit. a) din Codul penal, instanța a dispus achitarea, pe motiv că nu s-a constatat existența faptei infracțiunii.

Sentința cu drept de atac în ordine de apel în termen de 15 zile la Curtea de Apel Centru, prin intermediul Judecătoriei Chișinău (sediul Buiucani).

Notă: Persoana acuzată de săvârșirea unei infracțiuni este prezumată nevinovată atâta timp cât vinovăția sa nu va fi constatată printr-o hotărâre judecătorească de condamnare definitivă.

Sentința poate fi consultată pe portalul instanțelor judecătorești, la următorul link: https://jc.instante.justice.md/ro/pigd_integration/pdf/NGY4NDcwMWMtMGFmMC00ODk4LWIzNWQtZDljMjI2Nzk2NDEy